زیباترین مساجد سراسر جهان در یک نگاه

مسجد، محل عبادت مسلمانان و نماد آنان است. برخی از این مساجد، از معماری بی‌نظیری برخوردار است.

زیباترین مساجد سراسر جهان در یک نگاه

بیش از یک سوم جهان، مسلمان هستند؛ مسجد هم محل عبادت در اسلام است. نمای خارجی مساجد که با موزائیک، سنگ مرمر درخشان و گنبد نشان داده می‌شود، بسیار خیره‌کننده است. می‌توان در ساعاتی غیر از نماز، در این سازه‌های با‌شکوه سرگردان شد و سالن‌های آن که به وسیله فرش زیبای ایرانی پوشانده شده‌ است و لوستر‌های بزرگ که در آن خود‌نمایی می‌کنند را از نزدیک مشاهده کرد.

از لحاظ تاریخی اولین مسجدی که در اسلام ساخته شد، مسجدی بود که پیامبر در مدینه ساخت. جایی که مردمان در آن جمع می‌شدند و پیامبر موعظه می‌کرد. با گسترش اسلام در خاورمیانه، مساجد نیز در جهان زیاد شدند. مسجد‌ها معمولا دارای سبک و طرح‌های مختلفی هستند، اما تمام آن‌ها گنبد و مناره دارند که ساعات نماز را در طول روز اعلام می‌کند.

مساجد هویت شهر در دنیای مسلمانان است و حتی مکانی است که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. در این مقاله زیبا‌ترین و نفیس‌ترین مساجد جهان را معرفی خواهیم کرد.

این مسجد در اوایل قرن بیستم و توسط سلطان احمد در استانبول ساخته شده است. اینجا یکی از دو مسجد در ترکیه است که دارای شش مناره است و نام خود را از کاشی‌های آبی که در آن به کار رفته، گرفته است.

اگر برای سفر به ترکیه برنامه‌ریزی می‌کنید و به دنبال آفر تور مناسب می‌گردید، انواع تورهای ترکیه و تور استانبول را در کجارو از لحاظ قیمت با هم مقایسه کرده و ارزان‌ترین آفر را به مقصد موردنظرتان از فروشنده‌های معتبر مسافرتی خریداری کنید.

مسجد نصیر‌‌الملک در ایران و شیراز قرار دارد که دارای پنجره‌های زیاد با شیشه‌های رنگی است که وجود فرش ایرانی در آن، بر زیبایی‌هایش افزوده شده است.

مسافران عزیزی که قصد سفر به شیراز را دارند، با بررسی فهرست کاملی از تورهای شیراز از لحاظ قیمت و ویژگی‌های هر کدام، می‌توانند تور مورد نظر خود را با پایین‌ترین قیمت از آژانس‌های مسافرتی معتبر تهیه کنند.

مسجد استقلال در اوایل قرن بیستم در جاکارتا ساخته شده است. این مسجد بزرگ دارای گنبد و مناره‌ای زیبا و سنتی است.

برای ساخت مسجد جامای هند برای ادای احترام به امپراطوری مغول در آن زمان، از سنگ مرمر قرمز استفاده شده است. البته معماری آن بی‌تاثیر از معماری ایرانی نیست.

بزرگ‌ترین مسجد در ابوظبی است که بیش از ۴۰/۰۰۰ نمازگزار را در حیاط و سالن خود جای می‌دهد. بز‌رگ‌ترین فرش ایرانی و لوستر آلمانی مارک سووارسکی در این مسجد خود‌نمایی می‌کند.

اینجا هم یک مسجد است و هم یک مدرسه برای تدریس فلسفه‌ی اسلامی که در قاهره واقع شده و بیش از ۳۰۰ سال است که فعالیت می‌کند.

مسجد امام یکی از مشهور‌ترین مساجد ایرانی است که در اصفهان قرار دارد و بیش از ۱۰ قرن است که ساخته شده است. این مسجد قدمت هنر و معماری اسلامی هزار ساله ایرانی را نشان می‌دهد.

این مسجد در اواخر قرن بیستم در کوالالامپور ساخته شده و طرح خود را از یک چتر باز الهام گرفته است.

این مسجد بر پنج پایه که نشان‌دهنده پنج ستون مسلمانان اهل سنت یعنی نماز، شهادتین، زکات، روزه و حج است، ساخته شده است. آیه‌های قرآنی نیز با ظرافت و زیبایی در این مسجد حک شده‌اند.

این مسجد در کازابلانکا ساخته شده و دارای بلندترین مناره در جهان است. این مسجد معروف، نمادی از شهر کازابلانکا است.

اینجا یکی از بهترین مساجد در مصر است که به خوبی حفظ شده است. این مسجد مجلل قرمز و با‌شکوه در سال ۸۷۶، توسط حکمران ترکیه‌، مصر و سوریه ساخته شد.

مسجد سلیمانیه، مسجد دوران عثمانی است که یکی دیگر از جاذبه‌های مهم گردشگری در این شهر محسوب می‌شود.

این مرکز به دلیل آمیخته شدن با سبک و فرهنگ کشو‌هایی به ویژه ایران، مصر و ترکیه، مشهور شده است.

این مسجد در اواخر دهه ۱۹۷۰ در اسلام آباد ساخته شده که مسجدی مدرن برای اهل سنت است.

اینجا نخستین شهر اسلامی در شمال آفریقا و یکی از چهار شهر بزرگ برای مسلمانان است که مسجدی بزرگ و زیبا در آن ساخته شده است.

 

منبع : کجارو