Jason deCaires Taylor، خالق مجسمه هایی که برای دیدن آن ها باید به زیر آب بروید

جیسون دیکِرز تیلور (Jason deCaires Taylor) از حامیان محیط زیست، عکاس حرفه‌ای اعماق دریا و مجسمه‌سازی معروف است که یکی از آثار خارق‌العاده‌ی او مجسمه‌های زیر آب است و برای تماشای آن‌ها باید به زیر آب بروید.

Jason deCaires Taylor، خالق مجسمه هایی که برای دیدن آن ها باید به زیر آب بروید

خلق آثار هنری به‌گونه‌ای که هم بیدارکننده باشد و هم مفید و کاربردی، اتفاقی نیست که همیشه بتوانیم شاهد آن باشیم. اما جیسون دیکِرز تیلور (Jason deCaires Taylor)، هنرمندی است که موفق شد همه‌ی این عناصر را به خوبی با یک‌دیگر ادغام کند تا موجودات زنده‌ی زیر آب و اقداماتی که می‌توانیم برای حفاظت از آن‌ها انجام دهیم را مجددا برای مردم جهان یادآوری کند. در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که Jason deCaires Taylor چه کاری انجام داده است؟ پاسخ این سؤال این است که او مجسمه‌های خارق‌العاده‌ای را ساخته است که برای مشاهده‌ی آن‌ها فقط باید به زیر آب سفر کنید.

مجسمه‌ساز مشهور و بین‌المللی، Jason deCaires Taylor، از ابتدای دوران کودکی‌اش به دریا‌های آبی و صخره‌های مرجانی مالزی علاقه‌مند بوده است. او در سال‌های تحصیلش، ابتدا به فراگیری هنر مجسمه‌سازی و حکاکی پرداخت. پس از فارغ‌التحصیلی از مؤسسه‌ی هنرهای لندن در سال ۱۹۹۸، فرصت این را به‌دست آورد تا در طراحی مجموعه‌ها و سالن‌های کنسرت مشارکت کند تا از مهارت خود در این زمینه استفاده کند. تمرکز اصلی او در ابتدای فعالیتش روی هنرش بود، اما به این معنی نبود که او علاقه‌اش به موجودات زیر آب را از یاد برده است.

سپس در سال ۲۰۰۶، Jason deCaires Taylor اولین مجسمه‌ی زیر آب را ساخت که در سواحل گرانادا (Grenada) واقع در هند غربی (The West Indies) قرار دارد. مجسمه‌ی او یک مداخله‌ی انسانی را به‌تصویر می‌کشد که برگرفته از ماهیت انسانی‌اش با محیط اطراف خود سازگاری پیدا کرده و به آرامی تبدیل به صخره‌های مصنوعی شده است. همچنین این مجسمه‌ها در پی رشد مرجان‌ها با زندگی موجودات زیر آب یکی و حتی بخشی از آن شده‌اند. این پدیده‌های طبیعی نه تنها روی کیفیت مجسمه‌های هنری تأثیر منفی نگذاشته‌اند، بلکه باعث شده است تا طبیعی‌تر و رنگارنگ به‌نظر برسند. همکاری فوق‌العاده‌ی هنر دست انسان و هنر طبیعت در این مجسمه‌ها به وضوح قابل مشاهده است.

سؤالی در اینجا مطرح است که چه چیزی باعث شده است بعضی از این مجسمه‌ها زیستگاه مرجان‌ها شوند؟ پاسخ این است که این مجسمه‌ها از مخلوط سیمان دریایی، شن و میکروسیلیکا تهیه شده‌اند و تشکیل بتنی با PH خنثی داده‌اند. سایر مجسمه‌ها، در ترکیبات خود کاشی‌های سرامیکی و شیشه‌ هم دارند.

Jason deCaires Taylor هنوز به این کار خود، یعنی بیدار کردن افکار عمومی و دادن انرژی مثبت به سایر نقاط جهان، به امید ایجاد تغییراتی بهتر و قدردانی از آن‌چه طبیعت برای ما فراهم کرده است، ادامه می‌دهد.

 

منبع : کجارو